BK Resources, BKSDT-72-L-SS-P2-G, Dishtable, Soiled
SKU #: BKSDT-72-L-SS-P2-G
Description
Culinary excellence in every dish starts with the BK Resources BKSDT-72-L-SS-P2-G Dishtable. Designed for commercial restaurant use, this soiled dishtable is a must-have for any busy kitchen. With its straight design and dimensions of 72"W x 30-3/8"D x 46-1/4"H, it provides ample space for efficient operation. The 18/304 stainless steel top ensures durability and easy cleaning, while the 20" x 20" x 8" deep pre-rinse sink and 8" OC splash mount pre-rinse faucet (BKF-SMPR-WB-G) make prepping and cleaning a breeze. The raised rolled edges on the front and sides prevent spills and splashes, while the 10"H backsplash adds an extra layer of protection. This dishtable also includes a rack guide (BK-SDTS) and a basket drain (BKDR-4) for added convenience. With stainless steel legs and side bracing, as well as adjustable bullet feet, this dishtable is built to last. Trust BK Resources for all your commercial kitchen needs.
?
Specifications
Number of Racks
1 rack
Height
10", 46-1/4"
Backsplash
10"H backsplash
Area (in)
20" x 20" x 8", 72"W x 30-3/8"D x 46-1/4"H
Width
72"
Depth
8", 30-3/8"