BK Resources, BKSDT-72-R-P2-G, Dishtable, Soiled
SKU #: BKSDT-72-R-P2-G
Description
Equip your kitchen for success with the BK Resources BKSDT-72-R-P2-G Soiled Dishtable. This straight design dishtable is perfect for commercial restaurant use, offering a spacious 72"W x 30-3/8"D x 46-1/4"H size. The 18/304 stainless steel top ensures durability and easy cleaning, while the 10"H backsplash and raised rolled edges on the front and sides prevent spills and splashes. The right-to-left operation allows for efficient workflow, and the included 20" x 20" x 8" deep pre-rinse sink with an 8" OC splash mount pre-rinse faucet makes it easy to rinse off dishes and utensils. The dishtable also features a rack guide for convenient storage and a basket drain for efficient water drainage. With galvanized legs and side bracing, as well as high impact corrosion resistant adjustable bullet feet, this dishtable is built to withstand the demands of a busy commercial kitchen. Trust BK Resources to provide you with the quality and functionality you need.
?
Specifications
Number of Racks
1 rack
Height
10", 46-1/4"
Backsplash
10"H backsplash
Area (in)
20" x 20" x 8", 72"W x 30-3/8"D x 46-1/4"H
Width
72"
Depth
8", 30-3/8"