BK Resources, BKSDT-72-R-SS-P-G, Dishtable, Soiled
SKU #: BKSDT-72-R-SS-P-G
Description
Discover kitchen perfection with the BK Resources BKSDT-72-R-SS-P-G Dishtable, Soiled. This top-of-the-line dishtable is designed to meet the rigorous demands of a commercial restaurant. With its straight design and dimensions of 72"W x 30-3/8"D x 46-1/4"H, it provides ample space for efficient operation. The 18/304 stainless steel top ensures durability and easy cleaning, while the 20" x 20" x 8" deep pre-rinse sink and 8" OC splash mount pre-rinse faucet (BKF-SMPR-WB-G) make it convenient for prepping and cleaning dishes. The raised rolled edges on the front and sides, along with the 10"H backsplash, prevent spills and splashes, keeping your kitchen clean and safe. The dishtable also includes a basket drain (BKDR-4) for efficient waste disposal. With stainless steel legs and side bracing, as well as stainless steel over plastic adjustable bullet feet, this dishtable is built to last. NSF certified, it meets the highest standards of quality and safety. Upgrade your restaurant kitchen with the BK Resources BKSDT-72-R-SS-P-G Dishtable, Soiled.
?
Specifications
Height
10", 46-1/4"
Backsplash
10"H backsplash
Area (in)
20" x 20" x 8", 72"W x 30-3/8"D x 46-1/4"H
Width
72"
Depth
8", 30-3/8"