BK Resources, BKSDT-60-L-SS, Dishtable, Soiled
SKU #: BKSDT-60-L-SS
Description
Introducing the BK Resources BKSDT-60-L-SS Dishtable, Soiled - the perfect solution to simplify restaurant operations. Designed by BK Resources, a trusted name in the industry, this soiled dishtable is a must-have for any commercial restaurant. With its straight design and dimensions of 60"W x 30-3/8"D x 46-1/4"H, it offers ample space for efficient dishwashing. The 18/304 stainless steel top and 10"H backsplash ensure durability and easy cleaning. The pre-rinse sink, measuring 20" x 20" x 8" deep, along with the 8" OC splash mount faucet holes, make it convenient to rinse off food debris before washing. The raised rolled edges on the front and side prevent spills and splashes, keeping the surrounding area clean. This dishtable also includes a basket drain (BKDR-4) for added convenience. With stainless steel legs and side bracing, as well as stainless steel over plastic adjustable bullet feet, this dishtable is sturdy and stable. It is NSF certified, guaranteeing its quality and suitability for commercial use. Simplify your restaurant operations with the BK Resources BKSDT-60-L-SS Dishtable, Soiled.
?
Specifications
Height
10", 46-1/4"
Backsplash
10"H backsplash
Area (in)
20" x 20" x 8", 60"W x 30-3/8"D x 46-1/4"H
Width
60"
Depth
8", 30-3/8"