BK Resources, BKSDT-48-L-SS-P-G, Dishtable, Soiled
SKU #: BKSDT-48-L-SS-P-G
Description
Elevate your culinary experience with the BK Resources BKSDT-48-L-SS-P-G Dishtable. This soiled dishtable is designed to meet the demands of a busy commercial restaurant kitchen. With its straight design and 48"W x 30-3/8"D x 46-1/4"H dimensions, it provides ample space for efficient operation. The 18/304 stainless steel top ensures durability and easy cleaning, while the 20" x 20" x 8" deep pre-rinse sink and 8" OC splash mount pre-rinse faucet (BKF-SMPR-WB-G) make it convenient for prepping and cleaning dishes. The 10"H backsplash and raised rolled edges on the front and sides help contain spills and splashes. This dishtable also includes a basket drain (BKDR-4) for added convenience. With stainless steel legs and side bracing, as well as stainless steel over plastic adjustable bullet feet, it offers stability and durability. NSF certified, this dishtable is a reliable addition to any commercial restaurant kitchen.
?
Specifications
Height
10", 46-1/4"
Backsplash
10"H backsplash
Area (in)
20" x 20" x 8", 48"W x 30-3/8"D x 46-1/4"H
Width
48"
Depth
8", 30-3/8"