BK Resources, BKSDT-36-R-SS-P3-G, Dishtable, Soiled
SKU #: BKSDT-36-R-SS-P3-G
Description
Revolutionize your cooking setup with the BK Resources BKSDT-36-R-SS-P3-G Dishtable. This soiled dishtable is designed to enhance efficiency and cleanliness in your commercial restaurant. With its straight design and right-to-left operation, it provides a seamless workflow for your kitchen staff. The 18/304 stainless steel top ensures durability and easy cleaning, while the 10-inch high backsplash prevents water and debris from splashing onto surrounding surfaces. The dishtable also features raised rolled edges on the front and sides, adding an extra layer of protection against spills. The 20" x 20" x 8" deep pre-rinse sink, equipped with an 8" OC splash mount pre-rinse faucet, allows for thorough cleaning of dishes and utensils. The included pre-rinse basket and basket drain make it convenient to dispose of food waste. With stainless steel legs and side bracing, as well as adjustable bullet feet, this dishtable is stable and can be easily leveled on any surface. Trust BK Resources to provide you with high-quality, NSF-certified equipment for your restaurant's needs.
?
Specifications
Height
10", 46-1/4"
Backsplash
10"H backsplash
Area (in)
20" x 20" x 8", 36"W x 30-3/8"D x 46-1/4"H
Width
36"
Depth
8", 30-3/8"