BK Resources, BKSDT-26-L-SS, Dishtable, Soiled
SKU #: BKSDT-26-L-SS
Description
Deliver food perfection with the BK Resources BKSDT-26-L-SS Dishtable. This soiled dishtable is designed to streamline your restaurant's operations and ensure cleanliness. Made with 18/304 stainless steel, it features a straight design with raised rolled edges on the front and side for added durability. The 10-inch high backsplash helps prevent splashes and spills, keeping your kitchen clean and hygienic. The 20" x 20" x 8" deep pre-rinse sink is perfect for efficiently washing dishes and utensils. With 8" OC splash mount faucet holes, you can easily install a faucet for convenient water access. The dishtable also includes a basket drain (BKDR-4) to prevent clogs and maintain optimal drainage. Supported by stainless steel legs and side bracing, it offers stability and longevity. The adjustable bullet feet allow for easy leveling on any surface. NSF certified, this dishtable meets the highest standards of cleanliness and safety. Upgrade your restaurant's dishwashing area with the BK Resources BKSDT-26-L-SS Dishtable.
?
Specifications
Height
10", 46-1/4"
Backsplash
10"H backsplash
Area (in)
20" x 20" x 8", 26"W x 30-3/8"D x 46-1/4"H
Width
26"
Depth
8", 30-3/8"